تجهیزات مصرفی

تجهیزات مصرفی

دستگاه الکتروکوتر یک تولیدکننده ی جریان الکتریکی با فرکانس بالا (حدود 400 KHZ) می باشد و در بسیاری از عمل های جراحی جهت برش و سوزاندن بافت های بیرونی و داخلی بدن بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه معمولاً دارای دو وضعیت (مود) مونوپلار و بایپولار است که بسته به نوع بافت تحت جراحی، یکی از این دو مود فعال می شود. در مود مونوپلار، جریان الکتریکی از طریق دو الکترود به بدن بیمار و الکتروکوتر متصل شده و مدار جریان را می بندد. یکی از دو الکترود فعال است و سطح مقطعی بسیار کوچکتر نسبت به الکترود دیگر دارد. الکترود فعال، معمولاً به شکل یک ابزار یا پروب ساخته می‌شود و توسط جراح به کار می‌رود که به آن قلم کوتر گفته می‌شود. الکترود غیرفعال برای جلوگیری از تجمع جریان و ایجاد سوختگی، سطح بسیار بزرگتری دارد. در سال های گذشته این الکترود که به «صفحه بیمار» موسوم بود، از یک سطح رسانای دائم مصرف تشکیل می‌شد که زیر ران یا باسن بیمار قرار می‌گرفت. در حال حاضر بسیاری از بیمارستانها از پد الکترود یکبار مصرف موسوم به پلیت استفاده می‌کنند که معمولاً به ران، باسن و یا کمر بیمار چسبانده می شود. پلیت کوتر نیز از طریق یک کابل پلیت (رابط پلیت) به دستگاه الکتروکوتر وصل می شود.

اساس عملکرد الکتروکوتر در مود مونوپلار به این صورت است که جریان گذرنده از داخل صفحه بیمار با جریان گذرنده از داخل الکترود فعال (قلم کوتر) یکسان است اما چون سطح مقطع قلم کوتر نسبت به الکترود غیرفعال (پلیت) بسیار کوچکتر است، چگالی جریان در آن بسیار بزرگتر خواهد بود. در نتیجه اختلاف چگالی بین دو الکترود باعث ایجاد گرما و در نتیجه تخریب بافت زیر قلم کوتر می‌شود، اما بافت زیر پلیت تنها اندکی گرم می‌شود.

قلم مونوپلار

شرکت نیپاک ارائه دهنده ی انحصاری قلم های مونوپلار یکبار مصرف کمپانی M.A Arain کشور پاکستان در ایران می باشد. محصولات این کمپانی دارای تاییدیه ی CE بوده و کیفیت بسیار خوبی دارد. همچنین قلم های M.A قابل ارائه به همراه سرقلم های مختلف در سایزها و مدل های متنوع می باشد.

دانلود کاتالوگ
پلیت الکتروسرجری

شرکت نیپاک ارائه دهنده ی انحصاری پلیت های یکبارمصرف PLACOM ساخت کمپانی Comepa فرانسه در ایران می باشد. محصولات این کمپانی به لحاظ داشتن تأییدیه های مختلف از جمله CE و همچنین برخورداری از کیفیت قابل ملاحظه در بهترین مراکز درمانی کشور مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه پلیت های این کمپانی در سایزهای مختلف (بزرگسال، اطفال و نوزاد) و مدل های یک لبه و دولبه ارائه می شود و به لحاظ قیمت نیز امکان رقابت با پلیت های موجود در بازار تجهیزات پزشکی مصرفی ایران را دارد. همچنین شرکت نیپاک به همراه پلیت های یکبارمصرف Comepa رابط های پلیت را در مدل های مختلف (برای کوترهای مختلف) به مراکز درمانی ارائه می کند.

دانلود کاتالوگ