بیهوشی و مراقبت های ویژه

بیهوشی و مراقبت های ویژه

جهت آماده سازی بیمار قبل از عمل جراحی و همچنین مراقبت های ویژه پس از عمل جراحی به تجهیزات مختلفی نیاز است تا بیمار با کمترین عوارض مواجه شده و نتیجه ی جراحی با بیشترین میزان رضایت حاصل شود. بنابراین ضروری است مواردی از قبیل وضعیت دادن (Positioning) بدن بیمار (پیش از عمل)، لوله گذاری (ابتدای عمل)، انتقال و بستری بیمار (پس از عمل) به دقت مورد توجه واقع شوند تا سلامت بیمار تضمین شده و نتایج دلخواه از جراحی حاصل شود. از این رو شرکت نیپاک در سال های گذشته و در راستای نیل به اهداف فوق، با ارائه ی محصولات وضعیت دهی بیمار، لوله گذاری راه هوایی و انواع تشک های بستری و مواج اقدام به تجهیز بخش های مختلف مراکز درمانی (اتاق عمل، ICU، CCU، NICU و بخش های بستری) می کند. موارد فوق در این بخش به تفکیک شرح داده و کمپانی های UEscope، Trulife، Schmidt و Care of Sweden معرفی می شوند.

ویدئو لارنگوسکوپ

در تعریف، لوله گذاری در حالتی که راه هوایی بیمار تنگ یا مسدود شده باشد به گونه ای که به سختی بتوان لوله گذاری را انجام داد، لوله گذاری دشوار خوانده می شود. راه هوایی انسان از دهان و بینی آغاز و به نای ختم می شود. در لوله گذاری دشوار، راه هوایی معمولا توسط یک عامل داخلی(کوتاه بودن گردن، چاقی، تورم حنجره و گردن، تومور و...) و یا عامل خارجی (گیر کردن جسم خارجی در محدوده حلق)تنگ یا مسدود میشود. بسته به میزان تنگی راه هوایی،دشواری لوله گذاری در سطوح مختلف دسته بندی میشود. در راستای تولید محصولات مربوط به این حوزه، کمپانی UE Medical در سال 2010 در کشور چین افتتاح شد و با هدف تولید محصولاتی به منظور تسهیل لوله گذاری ویدیویی وارد بازار تجهیزات پزشکی شد. UE Medical اولین محصول خود را در سال 2010 با برند Uescope تولید و روانه ی بازار کرد. این محصول ویدئولارنگوسکوپ بود و در مدل های مختلف با تیغه های دائم مصرف و یکبار مصرف به بازار آمد. این وسیله با استفاده از یک مانیتور 2.5 اینچی روی تیغه ها میدان دید بسیار خوبی به پزشک بیهوشی می دهد و با وزن 180 گرمی (مانیتور و تیغه) کمترین وزن را در میان ویدئولارنگوسکوپ های موجود دارد. جنس تیغه ها پلی اتیلن ضد ضربه است و هیچ گونه حساسیتی برای مخاط های راه هوایی بیمار ایجاد نمی کند. این وسیله دارای باتری On board روی مانیتور است و اطراف لنز داخل تیغه چهار عدد لامپ LED قرار داده شده تا محدوده ی حلق بیمار را با شدت نور بیشینه و گرمای تولیدی کمینه روشن سازد. استفاده از LED ها باعث از بین رفتن بخارات احتمالی روی لنز خواهد شد. زاویه ی آناتومیک ایجاد شده روی تیغه ها به گونه ای است که اِپیگلوت (نای بند) به راحتی بالا آمده و عملیات لوله-گذاری در کمترین زمان ممکن قابل انجام است. UE Medical از آن زمان تاکنون توانسته است محصولات جدید و متنوعی را به منظور تسهیل هرچه بیشتر لوله گذاری ویدئویی تولید و روانه ی بازار بکند. از آن جمله می توان ویدئو استایلت را نام برد که برای لوله گذاری بیمارانی استفاده می شود که دشواری لوله گذاری در آنان بیشتر است و دهانشان به سختی باز می شود. مانیتور ویدئواستایلت با مانیتور ویدئولارنگوسکوپ یکی است و از این رو هزینه ی خرید ست کامل لوله گذاری ارزانتر خواهد بود. محصولات این کمپانی دارای تائیدیه های CE و FDA از اروپا و آمریکا بوده و دارای رزومه ی فروش چشمگیر در آسیا، اروپا و آمریکا می باشند.

دانلود کاتالوگ
ویدئواسکوپ flexible (فایبراُپتیک)

کمپانی UE Medical از زمان تأسیس توانسته محصولات جدید و متنوعی را به منظور تسهیل هرچه بیشتر لوله گذاری ویدئویی تولید و روانه ی بازار تجهیزات پزشکی بکند. از آن جمله می توان ویدئواسکوپ Flexible را نام برد. این محصول از جمله محصولا جدید این کمپانی است و علاوه بر لوله گذاری های بسیار دشوار برای مشاهده ی داخل ریه، برونکوسکوپی، مکش عفونت ها از ریه و شستشوی ریه قابل استفاده است. این محصول شامل یک مانیتور و یک تیوب 60 سانتی متری است. مانیتور این محصول در دو سایز 3.5 اینچی و 8 اینچی روی استند به دلخواه مراکز ارائه شده و تیوب آن در 5 قطر مختلف (از 2.8 تا 5.5 میلی متر) قابل انتخاب است. ویدئواسکوپ به دلیل استفاده از تیوب انعطاف پذیر برای لوله گذاری در سطوح دشواری بالا قابل استفاده بوده و همچنین به دلیل طراحی کانال کار در تیوب های بزرگسال قابلیت تزریق دارو به بیمار و مکش اخلاط از حلق و ریه را دارا می باشد.

دانلود کاتالوگ
تشک های بستری و مواج

پس از عمل جراحی بیمار معمولاً به یکی از بخش های بستری منتقل می گردد. به منظور بستری با کمترین عوارض و پیشگیری از بروز زخم های فشاری (زخم بستر) در بیماران لازم است از انواع تشک های بستری و مواج در بخش های مختلف استفاده شده تا در کنار نگهداری و پرستاری مناسب، بیماران با کمترین عوارض بعد از عمل مواجه شده و به سلامت از بیمارستان مرخص شوند. شرکت نیپاک نماینده ی کمپانی Care of Sweden بوده و انواع مختلف تشک های مواج و بستری تولیدی این کمپانی سوئدی را به مراکز درمانی ارائه می دهد. کمپانی Care of Sweden از شناخته شده ترین تولیدکننده های تشک-های سلولی و فومی در دنیا می باشد و با توجه به شرایط بیماران (میزان هوشیاری، مدت بستری، نوع عارضه و ...) تشک مخصوصی را برای هریک پیشنهاد می دهد.

دانلود کاتالوگ
سیلیکون ها و تشک های پوزیشن بیمار

یکی از مهمترین مباحث شاخه ی بیهوشی، وضعیت دادن (Positioning) بدن بیمار حین عمل جراحی است. هدف از وضعیت دهی بدن بیمار، انجام عمل در بهترین موقعیت ممکن و با کمترین فشار وارده به بدن بیمار می باشد. با توجه به نوع جراحی، وضعیت بدن بیمار یکی از وضعیت های اصلی سوپاین (طاق باز)، لترال (خوابیده به کنار)، پرون (خوابیده به پشت)، لیتوتومی (وضعیت مخصوص جراحی های زنان و اورولوژی) و یا یکی از وضعیت های فرعی تِرِندِلِنبِرگ، تِرِندِلِنبِرگ معکوس، نشسته، نیم لترال و ... می باشد. وضعیت دهی به بدن بیمار توسط پرسنل بیهوشی و زیر نظر پزشک بیهوشی در اتاق عمل انجام می گیرد. قرار گرفتن بدن در یک وضعیت ثابت در طول چند ساعت عمل جراحی عوارضی از جمله قرمزی پوست، زخم بستر، دردهای عضلانی و ... را پس از جراحی به دنبال دارد. از این رو به منظور کاهش این عوارض لازم است از محصولات ویژه ای برای وضعیت دهی بهینه ی بیمار استفاده شود. خوشبختانه در سال های اخیر از سوی مراکز درمانی توجه بیشتری به این موضوع شده است، لذا شرکت نیپاک محصولات سیلیکونی ساخت کمپانیTrulife ایرلند و تشک های پوزیشن ساخت کمپانی Schmidt آلمان را به منظور وضعیت دهی بدن بیمار در وضعیت های مختلف اصلی و فرعی به مراکز درمانی ارائه می دهد. این شرکت همچنین به منظور انتقال بیمار از واحد ریکاوری اتاق عمل به بخش های مختلف، رول های انتقال بیمار کمپانی Schmidt آلمان را ارائه می کند. مجموعه محصولاتی که ذکر شد، وضعیت دهی و انتقال بیماران را با کمترین عوارض ممکن تضمین کرده و استانداردهای مراقبت از بیمار را در مراکز درمانی ارتقا می بخشد.

دانلود کاتالوگ